İnternet üzerinde ulaşım sağlamakta sorun yaşadığınız sitelere giriş problemini giderebilmek adına aşağıdaki tabloda sunulan DNS ayarlarını kullanabilirsiniz. Bu ayarları aktif edebilmek için bilgisayarınızdaki ağ bağlantılarına sağ tıklayıp özellikler menüsü altından TCP/IP Protocol kısmının gelişmiş ayarları altında görebilir ve değiştirebilirsiniz.

DNS Sunucuları:

Image

Bilgisayarınızda DNS ayarlarınızı güncelleyebilmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Windows 7

1. Başlat menüsünden Denetim Masası sekmesini seçiniz.

2. Daha sonra Ağ ve İnternet ‘i seçin.

3. Açılan sayfadan Ağ ve Paylaşım Merkezi seçimi yapın ve açılacak olan sayfada sol menüden “Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin” sekmesine tıklayınız.

4. Karşınıza aktif internet bağlantınız çıkacaktır. Yerel ağ bağlantısı simgesinin üzerine sağ tıklayarak menüden “Özellikler” seçimi yapıyoruz.

5. Burada da “İnternet Protokolü 4” seçeneğinin üzerine tıkladıktan sonra sağ alt tarafta Özellikler butonuna basıyoruz.

6. “Aşağıdaki DNS sunucu adresini otomatik olarak al” sekmesine tıkladıktan sonra; Tercih edilen DNS sunucuna ve Diğer DNS Sunucusuna yukardaki tablodaki DNS seçimlerinden birini kullanabilirsiniz.  İlgili seçimi yaptıktan sonra Tamam butonuna tıklayınız.

Windows 8

1. Sağ alt köşede yer alan “internet erişimi” simgesine tıklayın. Sonra üzerine sağ tıklayıp “ Ağ ve Paylaşım Merkezini Aç” sekmesini açın.

windows8a-300x201

2. Sol bölümde yer alan “Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştirin” seçeneğine tıklayın.

windows8b-300x200

3. Karşınıza çıkan ağ bağlantıları sayfasından kullandığınız ağ bağlantısını seçin ve “ Özellikler” butonuna basın.

windows8c-300x201

4. “Wireless Network Connection Özellikleri” penceresi ile karşılaşacaksınız. Burada yer alan “Internet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4)” seçeneğini bulun ve üzerine çift tıklayın.

windows8e-300x201

5. “Aşağıdaki DNS Sunucu adreslerini kullan” penceresini göreceksiniz. Yukadaki tablodan seçmiş olduğunuz DNS bilgilerini giriniz.

windows8e-300x201 (1)

MAC OS X İşletim Sistemleri

  1. Elma menüsü > Sistem Tercihleri’ni seçin, sonra Ağ’ı tıklayın.
  2. Listede kullanmak istediğiniz ağ bağlantısı servisini seçin (başka bir ad vermediyseniz Wi-Fi veya Ethernet gibi), sonra İleri Düzey’i tıklayın.
  3. Üst menüden DNS’i tıklayın, sonra DNS Sunucuları listesinin altındaki Ekle’yi (+) tıklayın. DNS sunucusuna yönelik IPv4 veya IPv6 adresini (DNS bilgilerini yukarıdaki tabloda bulabilirsiniz.) girin.
  4. İşiniz bittiğinde Tamam’ı tıklayın.